Uluslararası Öğrenciler Denizli’de Buluştu

Uluslararası Öğrenciler Denizli’de Buluştu

Denizli’de öğrenim gören uluslararası öğrenciler, UDEF tarafından bu yıl 51 ülke 91 şehirde gerçekleştirilen 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Denizli etabında ülkelerinin kültürlerini tanıttı.


UDEF’e bağlı Pamukkale Uluslararası Öğrenci Derneği organizesi ile gerçekleştirilen etkinlikte 24 farklı ülke standı açıldı. Misafir öğrenciler açtıkları ülke tanıtım stantları ile kendi ülkelerine ait yöresel eşyaları, geleneksel spor dallarını, ülkelerine ait yöresel yemeklerini ve yöresel danslarını Denizli halkına tanıttı. Pamukkale Üniversitesi Göl bahçe etkinlik alanında  “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğe Çad, Burundi, Azerbaycan, Somali, Kazakistan, Kırgızistan ve Yemen gibi farklı ülkelerden birçok misafir öğrenci katıldı.

Pamukkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Yasin Karaman, programın açılış konuşmasında, “Misafir öğrencilerin evrensel kardeşlik bilincine sahip, modern dünyayı ve dünya sistemini tanıyan, organizasyon kabiliyeti yüksek, ülkesinin durumunu ve ihtiyaçlarının farkında olan, İslam kültür ve tarihinin ana hatlarına vakıf, farklılıklara karşı müsamahalı birer gönüllü medeniyet elçisi olarak ülkelerine dönmeleri temel gayemizdir” dedi.

UDEF Teşkilatlanma Koordinatörü Adnan Oğuz ise yaptığı konuşmada  “2004 yılında SADER ile başlayan süreç bugün Türkiye’de 64 derneğe ulaşmış vaziyette ve bu çalışmanın Dünya’nın dört bir yanına taşınması büyük önem arz ediyor. Bu çalışmanın yaygınlaştırılması ve yayılması ümmet bilincinin oluşturulması adına çok büyük bir adımdır. Bugün Türkiye’de 203 ülkeden yaklaşık 150 bin uluslararası öğrenci kardeşimizin varlığı biz bir milletiz şuurunun merkezini oluşturuyor. Bu şuur siz misafir öğrencilerin katkıları ile oluşuyor. Biz UDEF olarak hangi coğrafyadan olursa olsun bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimize ensar olma gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Onlarca renk ve kültürün bir araya geldiği programa Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülhamit Birışık, Memur-Sen Denizli İl Temsilcisi Feyzullah Öselmiş, Eğitim-Bir- Sen Üniversite Şube Başkanı Mehmet Baysal, UDEF Teşkilatlanma Koordinatörü Adnan Oğuz, UDEF Öğrenci Çalışmaları Koordinatörü Yunus Tatlı, çok sayıda STK temsilcisi ve vatandaş katılım gösterdi.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}