Niçin Öğrenci Buluşmaları Yapıyoruz?

Niçin Öğrenci Buluşmaları Yapıyoruz?

Niçin Öğrenci Buluşmaları Yapıyoruz?

Ülkemizde okuyan öğrencileri birbiriyle tanıştırmak için…

Onları halkımızla buluşturmak için…

Tanışmak için… Tanış olmak için… İşi kolay kılmak için…

Yıllardır ülkemize gelen misafir öğrencilerle tanışan ve beraber olan insanlardan biriyim. Kimi zaman dert dinledim kimi zaman sevinçlerine ortak oldum. Bazen güzellikleri anlattılar, mutlu oldum, bazen sıkıntılarını paylaştım, üzüldüm. Akşam eve giderken sırtımda misafir öğrencilerin dertleriyle yüklü olduğum günler hiç de az değildir.

Ülkemizde okuyan misafir öğrencilerin, 160 ülkeden yaklaşık 55 bin öğrencinin, dertleri saymakla bitmez. Alışamadığı yemeklere mi yansın, akşamları çöken memleket hasretine mi? Yoksa bir bayram günü anacığının dizine başını dayayamadığına mı? Hangi bir derdini sayayım ki! Yeni bir dil öğrenmek zordur. Yeni bir şehre alışmak, yeni bir kültürün atmosferini solumak, yorar adamı.

Hepsini geçtim, en kötüsü de tanınmamaktır, bilinmemek, yok sayılmak, varlığından haberdar olunmamaktır. “Arkadaş buradayım işte!” derler misafir öğrenciler,“Türkiye’deyim, sizin ülkenizde sizin okullarınızda okuyorum. Beni niye görmezden gelirsiniz? Bana niye yabancı muamelesi yaparsınız? Tamam, belki dilimiz farklı, rengimiz, kültürümüz farklı ama ben de insanım” diye düşünürler. Kahır ekseriyeti bu sitemlerine, “Ben de Müslüman’ım be kardeşim!” ibaresini eklerler. Tüm bunları çoğu zaman dilleriyle söylemezler ama duruşlarıyla ve tavırlarıyla her daim anlatırlar.

Niçin öğrenci buluşmaları yapıyoruz?

Karşılaştığımız sorulardan ilki; hangi ülkelerden kaç öğrenci getiriyorsunuz? Cevap, hiçbir ülkeden, çünkü hepsi buradalar ve bir yılı Türkçe öğrenimi olmak üzere beş yıl lisans eğitimi alıyorlar. Lise eğitimi kapsamında olanlar var ve hatta yüksek lisans ve doktora eğitimi için ülkemizde bulunup hayatlarının 10 yılını bizimle beraber geçirenlerin sayısı az değil.

Bu olayın merkezinde Ganalı Ahmet, Tatar Ramazan, Komorlu Eyüp, Mısırlı Mustafa, Arnavut Hasan, Çerkes Hüseyin var. Arap Bilal, Kürt Cevdet, Türk Cemal, Moğol Cengiz, Boşnak Hamdi, Torbeş Kerim, Çeçen Şamil, İnguş Recep, Çadlı Selamettin, Kamerunlu Hüsamettin, Makedonyalı Celalettin, Kırımlı İskender, Habeşli Fatma, Özbek Zehra, Uygur Zeynep, Kırgız Selma kendini anlatacak. Ülkesini, anasını babasını anlatacak. Düğün dernek işlerini, ölüm cenaze merasimlerini, sofra adabını yemek kültürünü, yol yordamlarını haber verecek, gelenek göreneklerini sergileyecek.

Biz, öğrenci buluşmalarının ülkemizde okuyan misafir öğrencileri birbiriyle tanıştırmak için yapıyoruz. Onları halkımızla buluşturmak için yapıyoruz. Tanışmak için… Tanış olmak için… İşi kolay kılmak için yapıyoruz. Türkiye’de okuyan on binlerce öğrencinin bizim misafirimiz olduğunu duyurmak için yapıyoruz. Onlar “yabancı öğrenci”tanımını hak etmiyorlar, hiç biri yabancımız değiller. Onlar ülkemize eğitim almaya gelmiş insanlar, ancak “misafirimiz” olabilirler, “yabancımız” değil.

Onlar ilim için yola düşmüş muhacirlerdir, bizler de ev sahipliği yapan ensarlar olmalıyız. Öğrenci buluşmaları bu düşünce ile yapılmaktadır.

Mehmet Ali Bolat | UDEF Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}