Kosova’da 12.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Gerçekleştirildi

Kosova’da 12.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Gerçekleştirildi

UDEF’in bu yıl 51 ülke, 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Kosova etabı  partreimiz Mamuşa Gönüleli Yardımlaşma Derneği ile ortaklaşa gönüllerde silinmez izler bırakarak sona erdi.


Kosova’nın kültür başkenti tarihi şehir Prizren’de Partner kuruluşumuz olan Mamuşa Gönüleli Yardımlaşma Derneği ile gerçekleştirmiş olduğumuz programa, T.C. Priştine Büyükelçiliği Başkâtibi Onur Tanay, T.C. Prizren Başkonsolosluğu Başkâtibi İsmail Cenk Sen, , UDEF 2. Bölge Koordinatörü Âdem Bilgiç, Mamuşa Gönüleli Yardımlaşma Derneği başkanı Buyar Morna, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Kosova İslam Birliği Prizren Müftüsü Besim Berisha, Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Demokrat Türk Partisi Millet Vekili Fikrim Damka, Türk Temsil Heyet Başkanı Temsilen Mamuşa İvit Timi Komutanı Üsteğmen Seyit Mustafa Altınkeser, TİKA Kosova Koordinatör Yardımcısı Zeki Bulduk, Maarif Vakfı Kosova Okulları Temsilcisi Yücel Spahi ve Mensur Sejdiu, çok sayıda STK temsilcisi ve misafir öğrenci katılım gösterdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Açılış konuşmasını Mamuşa Gönüleli Yardımlaşma Derneği başkanı Buyar Morina yaptıktan sonra UDEF’i temsilen programa katılan UDEF 2. Bölge Koordinatörü Âdem Bilgiç, konuşmasında “Bizler kilometrelerce öteden Türkiye’ye eğitim almak için gelen bu öğrenci arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlar ile ensar ve muhacir kardeşliği tesis etmeye gönül köprüleri kurmaya çalışıyor. Rehberlik, danışmanlık, burs ve yurt hizmetleri vermeye çalışıyor yeniden barış dolu bir dünyanın tesisi için uluslararası öğrencilerin üzerine düşen sorumluluğa da dikkat çekmeye gayret ediyoruz” dedi.

Âdem Bilgiç’in ardından kürsüye çıkan T.C. Priştine Büyükelçiliği Başkâtibi Onur Tanay ise konuşmasında “UDEF’e göstermiş oldukları gayretlerden ötürü büyük teşekkürlerimi sunuyorum yapılan bu çalışmalar gerek ülkemizin dünyaya tanıtımı açısından gerekse uluslararası öğrenciler açısından çok kıymetli” şeklinde konuştu.

Gönüleli derneği başkanı konuşmasında özellikle öğrencilere hitaben; “değerli gençler dünyayı iyi okuyun geleceğimizi, vatanımızı milletimizi kimliğimizi imanımızı namusunuzu iyi koruyun. Çünkü insan kökü vatanı olmadan vücut bulamaz, nefes alamaz. Toplumu dinamik ve canlı tutan en temel değişkenlerden biride gençlerdir. Gençlerin vizyonunu, hedeflerini ideallerini ve enerjilerini doğru kaynağa analize etmemiz yol göstermemiz gerekir” şeklinde konuştu.

Müzik ve yerel dans gösterileri ile şölen havasına dönüşen program renkli görüntülere sahne olurken programın sonunda katılımcılar Kosova’nın yöresel lezzetlerinden de tatma imkânı buldu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}