Kahramanmaraş’ta 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması Gerçekleştirildi

Kahramanmaraş’ta 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması Gerçekleştirildi

UDEF’in bu yıl 51 ülke 91 şehirde gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin, Kahramanmaraş etabı UDEF’e bağlı Yedi Kıta Uluslararası Öğrenci Derneği organizasyonu ile Kahramanmaraş Kent Meydanında düzenlendi.


“Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile 31 farklı ülkeden uluslararası öğrencinin Kahramanmaraş Milli İrada Meydanında bir araya geldiği etkinlik kültür şölenine sahne oldu. Misafir öğrencilerin açtığı ülke stantları ile Afrika’dan, Asya’ya, Avrupa’dan, Amerika’ya bir çok kıtadan misafir öğrenciler ülkelerini ve kültürlerini tanıttı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile birlikte başlayan program, protokol üyelerince 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması açılış kurdelesi kesimi ile devam etti.

Yedi Kıta Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hacı Muharrem Dilipak programda yaptığı açılış ve selamlama konuşmasında  “Misafir öğrencilerin evrensel kardeşlik bilincine sahip, modern dünyayı ve dünya sistemini tanıyan, organizasyon kabiliyeti yüksek, ülkesinin durumunu ve ihtiyaçlarının farkında olan, İslam kültür ve tarihinin ana hatlarına vakıf, farklılıklara karşı müsamahalı birer gönüllü medeniyet elçisi olarak ülkelerine dönmeleri temel gayemizdir” diyerek uluslararası öğrencilerin Türkiye’nin birer gönüllü medeniyet elçisi olduklarını ifade etti.

Programda konuşan UDEF Yurtdışı Çalışmalar Genel Koordinatörü M. Malik Taylan “Türkiye genelinde 203 ülkeden 150 bin öğrenci eğitim alıyor. Biz bu buluşmaları her sene Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştiriyoruz, bütün ülkeler kendi tanıtımlarını yapıyor, arkadaşlarımız kendi ülkelerinin kültürlerini sosyal yaşamlarını kendi yemeklerini oyunlarını tanıtıyorlar ve bizim zengin kültürümüz içerisinde kendilerine yer buluyorlar” şeklinde konuştu.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir ve Mehmet Cihat Sezal ise programda yaptıkları konuşmalarda, Türkiye’ye daha fazla misafir öğrenci getirilmesi adına bir çok çalışmanın başlatıldığını belirterek, yaratılanı yaratandan ötürü sevme düsturu ve yabancı değil misafir kavramını ön planda tutarak uluslararası öğrencilere kol kanat germemiz gerektiğini ifade ettiler.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir ve Mehmet Cihat Sezal, Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, UDEF Yurtdışı Çalışmalar Genel Koordinatörü M. Malik Taylan, UDEF 5.Bölge Koordinatörü Sebahattin Kala, Yedi Kıta Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hacı Muharrem Dilipak ve çok sayıda STK temsilcisinin katıldığı etkinliğe Maraş halkı da yoğun ilgi gösterdi.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}