Dünya’nın Renkleri Çorum’da Buluştu

Dünya’nın Renkleri Çorum’da Buluştu

Çorum’da öğrenim gören uluslararası öğrenciler, UDEF tarafından bu yıl 51 ülke 91 şehirde gerçekleştirilen 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Çorum etabında ülkelerinin kültürlerini tanıttı.


UDEF’e bağlı Çorum Uluslararası Öğrenci Derneği organizasyonu ile gerçekleşen etkinlikte 15 farklı ülke standı açıldı. Misafir öğrenciler açtıkları ülke tanıtım stantları ile kendi ülkelerine ait yöresel eşyaları, geleneksel spor dallarını, yöresel yemeklerini ve yöresel danslarını Çorum halkına tanıttı. Onlarca renk ve kültürün bir araya geldiği programa;  Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşkın, Hitit Üniversitesi Yüksekokul Müdürü Zekeriya Işık, çok sayıda STK temsilcisi ve Çorum halkı katılım gösterdi.

Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan program, Çorum Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hüseyin Çalışır’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Çalışır konuşmasında; “Misafir öğrencilerin evrensel kardeşlik bilincine sahip, modern dünyayı ve dünya sistemini tanıyan, organizasyon kabiliyeti yüksek, ülkesinin durumunu ve ihtiyaçlarının farkında olan, İslam kültür ve tarihinin ana hatlarına vakıf, farklılıklara karşı müsamahalı birer gönüllü medeniyet elçisi olarak ülkelerine dönmeleri temel gayemizdir” dedi.

UDEF Başkan Yardımcısı Fatih Evran ise yaptığı konuşmada  “Bugün Türkiye’de 203 ülkeden yaklaşık 150 bin uluslararası öğrenci kardeşimizin varlığı biz bir milletiz şuurunun merkezini oluşturuyor. Bu şuur siz misafir öğrencilerin katkıları ile oluşuyor. Biz UDEF olarak hangi coğrafyadan olursa olsun bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimize ensar olma gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}