Dünya’nın Renkleri Bangladeş’te Buluştu

Dünya’nın Renkleri Bangladeş’te Buluştu

UDEF’in bu yıl 51 ülke, 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Bangladeş etabı gönüllerde silinmez izler bırakarak sona erdi.


Bangladeş’in başkenti Dakka’da gerçekleştirilen programa; Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Özel Kalem Müdürü Aslan Bekiroğlu, UDEF Asya Koordinatörü Md Salah Uddin, Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Birleşmiş Miletler Masası Genel Müdürü Nahida Sobhan, Runner Bangladeş Derneğin Başkanı Şefikul Hasan, Dakka Medikal Kolej Müdürü Prof. Dr. Khan Abul Kalam Azad ve Bangladeş Türkiye Büyükelçisi Maslahatgüzarı Enis Faruk Erdem katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda UDEF’ Özel Kalem Müdürü Aslan Bekiroğlu, açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Bekiroğlu konuşmasında, “2004 yılından bu yana Türkiye’de ki uluslararası öğrenci sayısı ciddi bir artış gösteriyor. Bizlerde kilometrelerce öteden Türkiye’ye eğitim almak için gelen bu öğrenci arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlar ile ensar ve muhacir kardeşliği tesis etmeye gönül köprüleri kurmaya çalışıyor. Rehberlik, danışmanlık, burs ve yurt hizmetleri vermeye çalışıyor yeniden barış dolu bir dünyanın tesisi için uluslararası öğrencilerin üzerine düşen sorumluluğa da dikkat çekmeye gayret ediyoruz” dedi.

Türkiye’de ki eğitim imkânları ile alakalı da bilgilendirmelerde bulunan UDEF Asya Koordinatörü Md Salah Uddin “Türkiye üniversite eğitimi için oldukça uygun şartlara sahip. Biz UDEF olarak hangi coğrafyadan olursa olsun bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimize ensar olma gayreti içerisindeyiz Türkiye’de 64 derneğimiz ile birlikte uluslararası öğrenci kardeşlerimizin her zaman yanındayız” dedi.
Salah Uddin ’in ardından kürsüye çıkan Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Birleşmiş Miletler Masası Genel Müdürü Nahida Sobhan konuşmasında “UDEF’e çok teşekkür ediyorum. Uluslararası Öğrencilere yönelik yaptığı faaliyetler sayesinde Türkiye’ye gelen misafir öğrenci sayısında son 15 yılda ciddi artış oldu. Dışişleri Bakanına uluslararası öğrencilere yönelik özel masa açılmasını tavsiye edeceğim” şeklinde konuştu.

Müzik ve yerel dans gösterileri ile şölen havasına dönüşen program renkli görüntülere sahne olurken, programın sonunda katılımcılar Bangladeş’in yöresel lezzetlerinden de tatma imkânı buldu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}