Dünya’nın Renkleri Arnavutluk’ta Buluştu

Dünya’nın Renkleri Arnavutluk’ta Buluştu

UDEF’in bu yıl 51 ülke, 91 şehirde “Doğu’dan Batı’ya Adil Bir Dünya’ya” sloganı ile gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Arnavutluk etabı gönüllerde silinmez izler bırakarak sona erdi. 

Arnavutluk’ta bulunan New York Üniversitesi Tirana salonunda gerçekleştirilen programa, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği Müsteşarı Hakan Cengiz, TİKA Tiran Koordinatörü Necip Özay Özütok, Yunus Emre Enstitüsü Tiran Türk Kültür Merkezi Müdürü Ömer Osman Demirbaş, Türkiye Maarif Vakfı Arnavutluk Koordinatörü Fatih Cankurt, Türk Hava Yolları Tiran Müdürü Ertan Alpay, Uluslararası Öğrenci Dernek Federasyonu’nu temsilen programa katılan Mehmet Yılmaz, TUMED Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Mollamusa, çok sayıda STK temsilcisi ve misafir öğrenci katılım gösterdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda UDEF’i temsilen programa katılan Mehmet Yılmaz açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Yılmaz, konuşmasında “2004 yılından bu yana Türkiye’de ki uluslararası öğrenci sayısı ciddi bir artış gösteriyor. Bizlerde kilometrelerce öteden Türkiye’ye eğitim almak için gelen bu öğrenci arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlar ile ensar ve muhacir kardeşliği tesis etmeye gönül köprüleri kurmaya çalışıyor. Rehberlik, danışmanlık, burs ve yurt hizmetleri vermeye çalışıyor yeniden barış dolu bir dünyanın tesisi için uluslararası öğrencilerin üzerine düşen sorumluluğada dikkat çekmeye gayret ediyoruz” dedi.

Türkiye’de ki eğitim imkanları ile alakalı da bilgilendirmelerde bulunan Mehmet Yılmaz “Türkiye üniversite eğitimi için oldukça uygun şartlara sahip. Biz UDEF olarak hangi coğrafyadan olursa olsun bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimize ensar olma gayreti içerisindeyiz Türkiye’de 64 derneğimiz ile birlikte uluslararası öğrenci kardeşlerimizin her zaman yanındayız” dedi.

Yılmaz’ın ardından kürsüye çıkan Arnavutluk Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Egert Haxhiu ise konuşmasında “Bugüne kadar 3.000’e yakın Arnavutluk vatandaşı Türkiye’de eğitim aldı. Şu anda da yaklaşık 1100 öğrenci Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora yapmaktadır. Bu yıl da yaklaşık 650 öğrenci Türkiye Bursları’na başvurmuştur. Bize bu imkanları sunan dost ve kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederiz. UDEF’e göstermiş oldukları gayretlerden ötürü büyük teşekkürlerimi sunuyorum yapılan bu çalışmalar gerek ülkemizin dünyaya tanıtımı açısından gerekse uluslararası öğrenciler açısından çok kıymetli” değerlendirmesinde bulundu.

Müzik ve yerel dans gösterileri ile şölen havasına dönüşen program renkli görüntülere sahne olurken programın sonunda katılımcılar Arnavutluk’un yöresel lezzetlerinden de tatma imkânı buldu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}