Dünyanın Renkleri Afganistan’da Buluştu

Dünyanın Renkleri Afganistan’da Buluştu

UDEF’in bu yıl 51 ülke, 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Afganistan etabı gönüllerde silinmez izler bırakarak sona erdi.


Afganistan’ın başkenti Kabil’de gerçekleştirilen programa; TİKA Afganistan Koordinatörü Recai Kılınç, UDEF Eğitim İlişkileri Birimi Koordinatörü Mahmut Oğuz, UDEF Eğitim İlişkileri Birimi Koordinatörü Yardımcısı Feyzullah Qaderi, Hadaf Vakfi Başkanı Milletvekili Dr. Hamiduddin Yoldas, çok sayıda STK temsilcisi ve misafir öğrenciler katılım gösterdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda UDEF Eğitim İlişkileri Birimi Koordinatörü Mahmut Oğuz açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Oğuz konuşmasında “2004 yılından bu yana Türkiye’de ki uluslararası öğrenci sayısı ciddi bir artış gösteriyor. Bizlerde kilometrelerce öteden Türkiye’ye eğitim almak için gelen bu öğrenci arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlar ile ensar ve muhacir kardeşliği tesis etmeye gönül köprüleri kurmaya çalışıyor. Rehberlik, danışmanlık, burs ve yurt hizmetleri vermeye çalışıyor, yeniden barış dolu bir dünyanın tesisi için uluslararası öğrencilerin üzerine düşen sorumluluğa da dikkat çekmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de ki eğitim imkânları ile alakalı da bilgilendirmelerde bulunan Oğuz, “Türkiye üniversite eğitimi için oldukça uygun şartlara sahip. Biz UDEF olarak hangi coğrafyadan olursa olsun bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimize ensar olma gayreti içerisindeyiz Türkiye’de 64 derneğimiz ile birlikte uluslararası öğrenci kardeşlerimizin her zaman yanındayız” dedi.

UDEF Eğitim İlişkileri Koordinatörü Mahmut Oğuz’un ardından kürsüye çıkan TİKA Afganistan Koordinatörü Recai Kılınç ise dünyadaki adaletsizliğe vurgu yaparak buna karşı birlik ve beraberliğin öneminden bahsederek, eğitim vasıtasıyla bununla mücadele edilebileceğini belirtti.

TİKA Afganistan Koordinatörü Recai Kılınç’ın ardından kürsüye çıkan Hadaf Vakfi Başkanı Milletvekili Dr. Hamiduddin Yoldas ise konuşmasında “Bugün Türkiye’de çok sayıda Afganistanlı eğitim alıyor. Yine bu yıl da çok sayıda Afganistanlı öğrenci Türkiye Burslarına başvurmuştur. Bize bu imkânları sunan dost ve kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederiz. UDEF’e göstermiş oldukları gayretlerden ötürü büyük teşekkürlerimi sunuyorum yapılan bu çalışmalar gerek ülkemizin dünyaya tanıtımı açısından gerekse uluslararası öğrenciler açısından çok kıymetli” değerlendirmesinde bulundu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}