Binlerce Uluslararası Öğrenci “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” Dedi

Binlerce Uluslararası Öğrenci “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” Dedi

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) olarak 51 ülke ve 91 şehirde düzenlediğimiz 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın final programını gerçekleştirdik. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Ora Arenada gerçekleşen final programına, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, YTB Başkanı Abdullah Eren, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, çok sayıda STK temsilcisi ve davetli katıldı.


Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nda bu yıl  “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganıyla binlerce öğrenciyi bir araya getirdi. UDEF bünyesindeki 65 dernek ve diğer irtibatlarımızın yer aldığı 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması, 1 Şubat- 4 Mayıs tarihleri arasında 51 ülke ve 91 şehirde gerçekleştirildi.

203 ülkeden 150 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkemizdeki bu bulaşmalarda, Türkiye’de okuyan binlerce uluslararası öğrenci kendi ülkelerinin kültürel renkleriyle bambaşka bir mozaik oluşturdu. 1 Şubat’ta başlayan etkinlikler hem Türkiye’de hem de Malezya’dan Ekvador’a, İngiltere’den Güney Afrika’ya varıncaya kadar milyonlarca kilometre kareyi kapsayan coğrafyalarda renkli görüntülere sahne oldu. Kur’an- Kerim tilaveti ile başlayan ve üç bine aşkın uluslararası öğrencinin salonu hınca hınç doldurduğu programda; Burundi, Yemen ve Kafkasyalı misafir öğrenciler sergiledikleri yöresel dans gösterileri ile katılımcılara kültürel bir şölen sundu.

Cumhurbaşkanımıza ve UDEF’e Çok Teşekkür Ediyorum

Türkiye’de eğitim uluslararası öğrenciler adına selamlama konuşmasını gerçekleştiren, Filistinli uluslararası öğrenci Reem Alastal, “Doğudan Batıya Adil bir dünyada huzur ve barış içinde yaşayabilmek için güçlü bir eğitim almamız gerektiğine inanarak güzel vatanım Filistin’in Gazze şehrinden birçok zorluğu aşarak Türkiye’ye geldim“ dedi.

Alastal konuşmasının devamında:

Aldığımız eğitim ve yaşadığımız deneyimleri emanet olarak topraklarımıza taşıyıp onlarla birlikte ülkelerimizi daha gelişmiş daha güçlü hale getireceğimize, doğudan batıya adil bir dünya kuracağımıza söz veriyoruz. Türkiye’de geçirdiğimiz bu süreçte güvenli, rahat ve kaliteli eğitim almamıza Türkiye’nin yükselişinden, gelişiminden tecrübe kazanmamıza fırsat sağlayan Türkiye hükümetine başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve bize yıllardır ev sahipliği yapan Uluslararası öğrenci dernekleri federasyonu UDEF’e çok teşekkür ediyoruz.

Açılış ve selamlama konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye çıkan UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, “Programımızı himaye eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, UDEF ailesi, tüm uluslararası öğrencilerimiz ve Türkiye mezunlarımız adına teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü.

Biz Bir Milletiz

Hz. Âdem’in (as) çocukları ve son peygamber Hz. Muhammed’in (sav) ümmeti olduğumuzu hatırlatmaktadır. UDEF olarak her ortamda ifade ettiğimiz üzere Biz Bir Milletiz. Nahnu Ümmetin Vahide, We are one nation!

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 51 ülkede ve 91 şehirde icra ettiğimiz her bir Uluslararası Öğrenci Buluşması, yüzlerce kültürün bizzat temsilcileri tarafından tanıtıldığı, her öğrencinin kendini anlattığı, her türlü sualin direkt muhatabına sorulabildiği, ziyaretçilerinin ülke stantlarında dünyanın dört bir yanına taşındığı bir programdır.

Tüm farklılıklara rağmen kimsenin incitilmediği, dostluğun ve hoşgörünün hâkim olduğu bir organizasyondur. Her Âdem bir Âlem’dir anlayışıyla, katılan her bir öğrencinin özel, her bir kültürün değerli olduğu bir bütündür. Uluslararası Öğrenci Buluşması, bir bütünün parçası olduğumuzu ve kimsenin kimseye takva dışında bir üstünlüğünün olmadığının göstergesidir.

Bu yıl Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının sloganı olarak “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” ifadesini kullandık. Bu “Kiminle mümkün?” sorusu ile de her bir katılımcımızı düşünmeye sevk ettik. Bulduğumuz cevap, “Seninle, benimle, hep beraber, Doğudan Batıya Adil Bir Dünya, Uluslararası Öğrenci Buluşmalarında gösterdiğimiz beraberlikle mümkündür” şeklinde olmuştur.

Geleceğin Dünyası için Gençlere İhtiyacımız Var

Programda konuşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde UDEF’in 51 ülke 91 şehirde gerçekleştirdiği 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin final programında Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya sloganıyla dünyanın bir çok noktasından gelen öğrenci kardeşlerimiz ile Bayrampaşa’mızda buluştuk. Geleceğin dünyası için bu gençlere çok ihtiyacımız var” dedi.

20 Binin Üzerinde Burslu Uluslararası Öğrenci Hedefliyoruz

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’de eğitimini sürdüren 150 bin uluslararası öğrencinin 17 binin kendi bursiyerleri olduğunu belirterek, “İnşallah YTB olarak, ülkemizin 100. yılına, 2023’e doğru giderken uluslararası burslu öğrenci sayımızı 20 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Uluslararası Öğrencilerin İyiliği Çoğaltacağına Canıgönülden İnanıyorum

Etkinlikte konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Burada dostça ve kardeşçe birbirleriyle kaynaşan sizin gibi kalpleri sevgiyle dolu gençlerin, yeryüzünde adaleti, muhabbeti, iyiliği çoğaltacağına canıgönülden inanıyorum.” dedi.
Bakan Kasapoğlu, öğrenci buluşmalarının hakiki manasının bu organizasyonda bütün derinliğiyle hissedildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Elbette bu buluşmanın, bu kaynaşmanın Anadolu’nun kadim topraklarında gerçekleşiyor olması tesadüf değil. Çünkü bu topraklar; asırlar boyunca gönül diliyle, dostluk ve kardeşlik lisanıyla konuşan insanların yurdudur. Çünkü Türkiye, doğudan batıya, kuzeyden güneye yeryüzünün her köşesinde barışın ve huzurun tesisi için samimiyetle gayret gösteren bir ülkedir. Türkiye, daha adil bir dünya için Sayın Cumhurbaşkanımızın “Dünya beşten büyüktür.” haykırışını cesaretle yükseltmiş bir ülkedir. Bu itiraz, hem bugünün dünyasında zulümleri ve haksızlıkları sona erdirecek hem de insanlığın yaşadığı acıları dindirecek olan en güçlü itirazdır.” dedi.

Your email address will not be published.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}