Adalet Çağırısına Kazakistan da Katıldı

Adalet Çağırısına Kazakistan da Katıldı

UDEF’in bu yıl 51 ülke, 91 şehirde “Doğu’dan Batı’ya Adil Bir Dünya’ya” sloganı ile gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Kazakistan etabı gönüllerde silinmez izler bırakarak sona erdi.


Kazakistan’da bulunan İhlas Vakfı Kız Kur’an Kursu Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa; İhlas Vakfı Medresesi Genel Müdürü Haliolla Madcanov, UDEF Hanım Komisyonu Teşkilatlanma Sorumlusu Sevinç Durmuş, Sefire-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hümeyra Kültür, UDEF Gönüllüsü Kevser Durmuş, UDEF Hanım Komisyonu Eğitim Birimi Sorumlusu Yönetim Kurulu Üyesi Mukaddes Korkmaz, İhlas Vakfı Kız Kuran Kursu Öğretmeni Zeynep Abdirrasil, çok sayıda STK temsilcisi ve misafir öğrenci katılım gösterdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda UDEF’i temsilen programa katılan, UDEF Hanım Komisyonu Eğitim Birimi Sorumlusu Yönetim Kurulu Üyesi Mukaddes Korkmaz açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Korkmaz konuşmasında “2004 yılından bu yana Türkiye’de ki uluslararası öğrenci sayısı ciddi bir artış gösteriyor. Bizlerde kilometrelerce öteden Türkiye’ye eğitim almak için gelen bu öğrenci arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlar ile ensar ve muhacir kardeşliği tesis etmeye gönül köprüleri kurmaya çalışıyor. Rehberlik, danışmanlık, burs ve yurt hizmetleri vermeye çalışıyor, yeniden barış dolu bir dünyanın tesisi için uluslararası öğrencilerin üzerine düşen sorumluluğa da dikkat çekmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de ki eğitim imkânları ile alakalı da bilgilendirmelerde bulunan Sefire-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hümeyra Kültür, “Türkiye üniversite eğitimi için oldukça uygun şartlara sahip. Biz UDEF olarak hangi coğrafyadan olursa olsun bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimize ensar olma gayreti içerisindeyiz Türkiye’de 64 derneğimiz ile birlikte uluslararası öğrenci kardeşlerimizin her zaman yanındayız” dedi.

Sefire-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hümeyra Kültür ardından kürsüye çıkan İhlas Vakfı Kız Kuran Kursu Öğretmeni Zeynep Abdirrasil ise konuşmasında “Bugün Türkiye’de çok sayıda Kazakistanlı eğitim alıyor. Yine bu yıl da çok sayıda Kazakistanlı öğrenci Türkiye Burslarına başvurmuştur. Bize bu imkânları sunan dost ve kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederiz. UDEF’e göstermiş oldukları gayretlerden ötürü büyük teşekkürlerimi sunuyorum yapılan bu çalışmalar gerek ülkemizin dünyaya tanıtımı açısından gerekse uluslararası öğrenciler açısından çok kıymetli” değerlendirmesinde bulundu.

Kazak dansı ve Şiirlerle program renkli görüntülere sahne olurken programın sonunda katılımcılar Kazakistan’ın yöresel lezzetlerinden de tatma imkânı buldu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}