12. UÖB Gürcistan’da Adil Bir Dünyaya Çağırısıyla Gerçekleştirildi

12. UÖB Gürcistan’da Adil Bir Dünyaya Çağırısıyla Gerçekleştirildi

Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Avustralya’ya kadar 7 kıtada 51 ülke 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirilen 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Gürcistan etabı gerçekleştirildi.


Gürcistan’ın Batum şehrinde gerçekleştirilen etkinliğe; UDEF Evler ve Yurtlar Koordinatörü Ahmet Yasir Temelli, UDEF Tanıtım Koordinatör Yardımcısı İbrahim Yetimova, TUMED Yönetim Kurulu Üyesi Abdulfetah Shobole, T.C Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, Gürcistan Uluslararası Öğrenci Formu Başkanı Mamuka Nakaidze, Gürcistan Türkiye Mezunlar Derneği Başkanı Gıorgı Phutkaradze, Acara Özerk Cumhuriyeti Gençlik Spor ve Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı David Mikeladze, çok sayıda STK temsilcisi ve misafir öğrenci katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını T.C Batum Başkonsolosu Makbule Koçak yaptı. Koçak konuşmasına uluslararası öğrencileri selamlayarak başladı. Programı hazırlayan UDEF’e ve Gürcistan Uluslararası Öğrenci Formuna teşekkür eden konsolos, burası Türkiye’nin 60 kilometre uzaklığında. Türkiye’de eğitim almak isteyenlere Türkiye bursları yardımı ile kolaylık sağlanıyor ifadelerini belirtti.

T.C Batum Başkonsolosu Makbule Koçak’ın konuşmasından sonra konuşmaya Acara Özerk Cumhuriyeti Gençlik Spor ve Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı David Mikeladze devam etti. Mikaladze konuşmasında Gürcistan kültürünün tanınması ve tanıtılması açısından her zaman destekçi olduğunu ve bu çalışma gerek Gürcistan kültürünün gerekse burada eğitim alan diğer ülke öğrencilerinin kendi kültürlerini tanıtması açısından çok önemli olduğunu belirtti. Programı düzenleyen UDEF’e ve Gürcistan Uluslararası Öğrenci Formuna teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

David Mikeladze ardından UDEF adına programda konuşma yapan Abdulfetah Shobole konuşmasında “Bu program 51 ülke 91 şehirde gerçekleştiriliyor. 12 yıldır bu görüntüyü bir araya getirmek için bu programı yapıyoruz. Biz kardeşiz. 160 ülkede 150 bin Türkiye’de mezun olmuş uluslararası öğrenci var. Dünyanın dört bir yanından ülkemize eğitim almaya gelen kardeşlerimiz bir değerdir. Mezunlarımızı da unutmuyoruz. Programımıza destek veren tüm kurumlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’de ki eğitim imkânları hakkında sunumlar gerçekleştirildiği programda; Türkiye bursları, UDEF’e bağlı uluslararası öğrenci dernekleri, uluslararası öğrenci çalışmaları, Türkiye mezunları ile kurulan iletişim ve daha birçok konuda katılımcıların soruları yanıtlandı.

Yerel dans ve müzik gösterileri ile şölen havasına dönüşen etkinliğin sonunda katılımcılar, Gürcistan’ın yöresel lezzetlerinden de tatma imkânı buldu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}