12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Somali Etabı Yoğun İlgi Gördü

12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Somali Etabı Yoğun İlgi Gördü

“Doğu’dan Batı’ya Adil Bir Dünya’ya” diyerek bu yıl farklı coğrafyalarda aynı sesin yükseldiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Somali etabı nihayete erdi.


Somali’nin Başkenti Mogadişu’da gerçekleştirilen programa; Somali Türkiye Büyük Elçisi Mehmet Yılmaz, UDEF’e bağlı Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği Başkan Yardımcısı Şükrü Özer, Mogadişu Belediye Başkan Yardımcısı Abdırısak Dahir, Zamzam Vakfı Genel Sekreteri Mahamed Ahmed Barreey, Zamzam Üniversitesi Rektörü Da’us Mohamed Makaran, İslam İş Birliği Teşkilatı Somali Temsilcisi Mohamed Sabriye İidle, TİKA Somali Koordinatörü Galip Yılmaz ve Somali Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Tuna Balkan katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmalarını Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği Başkan Yardımcısı Şükrü Özer yaptı.  Özer konuşmasında “Bu yıl ‘Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya’ sloganıyla yola çıktık. 51 ülkede ve 91 şehirde öğrenci buluşmasının bir yenisini Somali’de gerçekleştiriyoruz. Onlarca sesi ve onlarca kültürü buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Zamzam Üniversitesi Rektörü Da’us Mohamed Makaran yaptığı konuşmada “UDEF’e çok teşekkür ediyoruz. Somali’den Türkiye’ye eğitim-öğretim hayatını sürdürmeye giden öğrencilerimize sahip çıkıyorlar, gerek maddi gerekse de manevi alanda destek oluyorlar” dedi.

Somali Türkiye Büyük Elçisi Mehmet Yılmaz konuşmasında “UDEF her zaman misafir öğrencilere annelik, babalık, arkadaşlık yapmaya gayret gösteriyor. Türkiye’de okuyan öğrencilerin ülkeden memnun ayrılması, belli bir kariyer ve meslek sahibi olarak ülkelerine dönmesi için her zaman çalışan bir kurumdur. Böyle bir programı organize edip Dünyanın renklerini bir araya getirdikleri için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

UDEF faaliyetleri ve 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı programda; Türkiye bursları, UDEF’e bağlı uluslararası öğrenci dernekleri, uluslararası öğrenci çalışmaları, Türkiye mezunları ile kurulan iletişim ve daha birçok konuda katılımcıların soruları yanıtlandı.

Hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından nihayete eren programın sonunda katılımcılar Somali’nin yöresel lezzetlerinden tatma imkânı buldu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}