12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Nijer Etabında Renkli Görüntüler Yaşandı

12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Nijer Etabında Renkli Görüntüler Yaşandı

Bu yıl 51 ülke 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirilen 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Nijer etabı renkli görüntülere sahne oldu.


Nijer’in başkenti Niamey’de gerçekleştirilen programa Nijer’de bulunan misafir öğrencilerin yanı sıra çok sayıda Türkiye’de eğitim görmek isteyen Nijerli ve Türkiye mezunları, UDEF Nijer Gönüllüsü Sami Fadel, Türkiye Maarif Vakfı Nijer Koordinatör Vekili Dr. Mehmet Çelen, Nijer Başbakanı Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Huda Muhammed Sadik, Hayrat Vakfı Nijer Temsilcisi Ersin Yasir Kaya ve Almanya Umut Derneği Nijer Temsilcisi Mehmet Fatih Marangoz katıldı. Mısırlı Abdullah Ali Yusuf’un Kur’an-i Kerim tilaveti ile başlayan program UDEF Nijer Gönüllüsü Sami Fadel’in açılış konuşması ile devam etti. Açılış konuşmasının ardından UDEF adına programa katılan Muhammed Hamza Nedimoğlu yaptığı konuşmada, her yıl onlarca renk ve yüzlerce kültürden binlerce öğrencinin bir araya geldiği, Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Nijer etabını gerçekleştiriliyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Muhammed Hamza Nedimoğlu’ndan sonra kürsüye çıkan Nijer Başbakanlığı Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Huda Muhammed Sadik Nijer’deki gençlik çalışmaları, uluslararası öğrenci çalışmaları ve hedefleri üzerine konuşma gerçekleştirdi. UDEF’e teşekkürlerini bildiren Huda Muhammed Sadik bu çalışmaların uluslararası öğrenciler için oldukça faydalı olduğu değerlendirilmesinde bulundu.

Nijer Başbakanlığı Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Huda Muhammed Sadik’in konuşmasından sonra Türkiye Maarif Vakfı Nijer Koordinatör Vekili Dr. Mehmet Çelen, uluslararası öğrencilerin hem kendi ülkelerine hem de Türkiye için öneminden bahsederek UDEF’in çalışmalarını yakından takip ettiğini belirtti.

Programa yoğun ilgi gösteren Nijerli Türkiye mezunları ise, Nijer’de kurmuş oldukları AENIT (Nijer Türkiye Mezunları Derneği) hakkında bilgilendirmelerde bulunarak Türkiye eğitim ve sivil toplum modelini Nijer’de oluşturmak ve Türkiye tecrübesini Nijer’de yaşatmak için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Müzik ve yerel dans gösterileri ile şölen havasına dönüşen program renkli görüntülere sahne olurken programın sonunda katılımcılar Nijer’in yöresel lezzetlerinden de tatma imkânı buldu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}