12. Uluslararası Öğrenci Buluşması Uganda’da Adalet Çağrısıyla Gerçekleştirildi

12. Uluslararası Öğrenci Buluşması Uganda’da Adalet Çağrısıyla Gerçekleştirildi

Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Avustralya’ya kadar 7 kıtada gerçekleştirilen 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Uganda etabı gerçekleştirildi.


UDEF’in bu yıl 51 ülke 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Uganda etabı sona erdi.

Uganda’nın başkenti Kampala’da gerçekleştirilen etkinliğe; Türkiye Büyükelçisi Yardımcısı Erman Birdal, TİKA Koordinatör Yardımcısı Onur Yaşar, Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Evran, Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği Eğitim Birimi Sorumlusu Yönetim Kurulu Üyesi Harun Ünal, İnci İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Yusuf Mugoya ve çok sayıda Türkiye mezunu Ugandalı ve misafir öğrenci katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını UDEF adına Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği Eğitim Birimi Sorumlusu Yönetim Kurulu Üyesi Harun Ünal yaptı. UDEF ve uluslararası öğrenci çalışmaları ile alakalı bilgilendirmelerde bulunan Ünal, konuşmasında “Bu yıl ‘Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya’ sloganıyla yola çıktık. 51 ülkede ve 91 şehirde öğrenci buluşmalarını gerçekleştiriyoruz. Onlarca sesi ve onlarca kültürü buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Harun Ünal’ın konuşmasından sonra konuşmaya Türkiye Büyükelçisi Yardımcısı Erman Birdal devam etti. Birdal konuşmasında “UDEF’e bağlı uluslararası öğrenci dernekleri ve uluslararası öğrenci çalışmalarını yakinen takip ediyorum ve UDEF’e bu çalışmaları için teşekkür ediyorum” ifadelerini dile getirdi.

Erman Birdal’ın ardından Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Evran konuşmasında “2004 yılında SADER ile başlayan süreç bugün Türkiye’de 64 derneğe ulaşmış vaziyette bu çalışmanın Sri Lanka’ya, Endonezya’ya, Ekvator’a ve daha nice memleketlere de taşınması büyük önem arz ediyor. Biz ‘Doğu’dan Batı’ya Adil Bir Dünya’ istiyoruz. Bu çalışmanın yaygınlaştırılması ve yayılması ümmet bilincinin oluşturulması adına da çok büyük bir adımdır. Bu noktada Doğu’dan Batı’ya Adil Bir Dünya’nın tesisi için de uluslararası öğrenciler büyük önem arz etmektedir” dedi.

Türkiye’de ki eğitim imkânları hakkında sunumlar gerçekleştirildiği programda; Türkiye bursları, UDEF’e bağlı uluslararası öğrenci dernekleri, uluslararası öğrenci çalışmaları, Türkiye mezunları ile kurulan iletişim ve daha birçok konuda katılımcıların soruları yanıtlandı.

Yerel dans ve müzik gösterileri ile şölen havasına dönüşen etkinliğin sonunda katılımcılar, Uganda’nın yöresel lezzetlerinden de tatma imkânı buldu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}