12. Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının Ukrayna Etabı Gerçekleştirildi

12. Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının Ukrayna Etabı Gerçekleştirildi

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde 51 ülke 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirilen 12.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Ukrayna etabı gerçekleşti.


Ukrayna’nın başkenti Kiev gerçekleştirilen programa; Ukrayna Müslümanları Birliği Dini İdaresi Müftüsü Said İsmaigilov, Ukrayna Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Enver Korkmaz, İslam Kültür Merkezi Üyeleri, Al Raid Başkanı Seyran Arifov, çok sayıda STK temsilcisi ve misafir öğrenci katılım gösterdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda UDEF 12. Bölge Koordinatörü Ertan Aksakal açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Aksakal konuşmasında “2004 yılından bu yana Türkiye’de ki uluslararası öğrenci sayısı ciddi bir artış gösteriyor. Bizlerde kilometrelerce öteden Türkiye’ye eğitim almak için gelen bu öğrenci arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlar ile ensar ve muhacir kardeşliği tesis etmeye gönül köprüleri kurmaya çalışıyor. Rehberlik, danışmanlık, burs ve yurt hizmetleri vermeye çalışıyor, yeniden barış dolu bir dünyanın tesisi için uluslararası öğrencilerin üzerine düşen sorumluluğa da dikkat çekmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de ki eğitim imkânları ile alakalı da bilgilendirmelerde bulunan Aksakal, “Türkiye üniversite eğitimi için oldukça uygun şartlara sahip. Biz UDEF olarak hangi coğrafyadan olursa olsun bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimize ensar olma gayreti içerisindeyiz Türkiye’de 65 derneğimiz ile birlikte uluslararası öğrenci kardeşlerimizin her zaman yanındayız” dedi.

UDEF 12. Bölge Koordinatörü Ertan Aksakal’ın ardından kürsüye çıkan Ukrayna Müslümanları Birliği Dini İdaresi Müftüsü Said İsmaigilov ise konuşmasında “Bugün Türkiye’de çok sayıda Ukraynalı eğitim alıyor. Bize bu imkânları sunan dost ve kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederiz. UDEF’e göstermiş oldukları gayretlerden ötürü büyük teşekkürlerimi sunuyorum yapılan bu çalışmalar gerek ülkemizin dünyaya tanıtımı açısından gerekse uluslararası öğrenciler açısından çok kıymetli” değerlendirmesinde bulundu.

Yerel dans ve müzik gösterileri ile şölen havasına dönüşen etkinliğin sonunda katılımcılar, Ukrayna’nın yöresel lezzetlerinden de tatma imkânı buldu.

Your email address will not be published.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}