12.Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının Giresun Etabı Sonlandı

12.Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının Giresun Etabı Sonlandı

Giresun’da öğrenim gören 26 farklı ülke öğrencileri, UDEF tarafından bu yıl 51 ülke 91 şehirde gerçekleştirilen 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Giresun etabında ülkelerinin kültürlerini tanıttı.


UDEF’e bağlı Giresun Uluslararası Öğrenci Derneği ve Giresun Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte 26 farklı ülke standı açıldı. Misafir öğrenciler açtıkları ülke tanıtım stantları vasıtası ile kendi ülkelerine ait yöresel eşyaları, geleneksel spor dallarını, ülkelerine ait yöresel danslarını Giresun halkına tanıttı. Atatürk Meydanı’nda “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğe Çad, Burundi, Somali, Kazakistan, Kırgızistan ve İran gibi farklı ülkelerden 300 öğrenci katıldı.

Giresun Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Abdullah Demir, programın açılış konuşmasında, “Misafir öğrencilerin evrensel kardeşlik bilincine sahip, modern dünyayı ve dünya sistemini tanıyan, organizasyon kabiliyeti yüksek, ülkesinin durumunu ve ihtiyaçlarının farkında olan, İslam kültür ve tarihinin ana hatlarına vakıf, farklılıklara karşı müsamahalı birer gönüllü medeniyet elçisi olarak ülkelerine dönmeleri temel gayemizdir.”

UDEF adına konuşma yapan Maarif Vakfı Mezun Eğitim Daire Başkanı Ali Arıkmert konuşmasında “2004 yılından bu yana Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısı ciddi bir artış göstermektedir. Bizler çok uzaklardan Türkiye’ye eğitim almak için gelen öğrenci arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlar ile ensar ve muhacir kardeşliği tesis etmeye gönül köprüleri kurmaya çalışıyoruz. Rehberlik, danışmanlık, burs ve yurt hizmetleri vermeye çalışıyor yeniden barış dolu bir dünyanın tesisi için uluslararası öğrencilerin üzerine düşen sorumluluğa da dikkat çekmeye gayret ediyoruz” dedi.

Giresun Uluslararası Öğrenci Derneğinin, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ile birlikte düzenlediği 12. Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının Giresun’da dördüncü kez düzenlendiğini konuşmasında belirten Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun “Buradaki kardeşlik iklimine ortak olmak için bu alanda toplanan herkesi saygı ve muhabbetle selamlıyorum, Dünyanın bütün renklerini ve güzelliklerini burada bir araya getiren Giresun Uluslararası Öğrenci Derneğine, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonununa ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Onlarca rengi bir araya getiren programa; Prof. Dr. Cevdet Coşkun ile Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Maarif Vakfı Mezun Eğitim Daire Başkanı ve UDEF’i temsilen programa katılan Maarif Vakfı Mezun Eğitim Daire Başkanı Ali Arıkmert, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cin, Genel Sekreter Ahmet Tevfik Korkmaz, misafir öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldım gösterdi.

Your email address will not be published.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}