12.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Trabzon Etabı İle Devam Ediyor

12.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Trabzon Etabı İle Devam Ediyor

UDEF’in organizasyonu ile bu yıl 51 ülke 91 şehirde düzenlenecek olan 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Trabzon etabı, UDEF’e bağlı Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği’nin organizasyonu ile 15 Temmuz Demokrasi ve Hürriyet Parkı’nda gerçekleştirildi.


“Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile bu yıl 51 ülke ve 91 şehirde gerçekleştirilecek olan 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Trabzon etabı nihayete erdi. Trabzon 15 Temmuz Demokrasi ve Hürriyet Parkı’nda gerçekleştirilen ve 103 farklı ülkeden misafir öğrencinin ülke standı açtığı etkinliğe; UDEF Başkan Yardımcısı Müçteba Çalışır, Trabzon İHH Başkanı Zühtü Kalma, Trabzon İl Göç İdaresi Müdürü Ramazan Latifoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ömer Salimoğlu, çok sayıda misafir öğrenci ve vatandaş katıldı.

Kültür Şöleni

İki gün boyunca süren programda farklı coğrafyalardan misafir öğrencilerin sergilediği dans ve müzik gösterileri Trabzonlulara kültür şöleni sundu. Yerel enstrümanlar eşliğinde yerel kıyafetleri ile hazırladıkları gösterileri vatandaşların ilgisine sunan misafir öğrenciler ayrıca ülkelerine ait yöresel yemekleri de katılımcılara ikram etti.

Gönüllü Medeniyet Elçilerimiz

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ömer Salimoğlu, misafir öğrencileri kendi ülkelerine, ikinci vatanlarını Türkiye görecek şekilde gönül ve dostluk bağlarını sımsıkı oluşturarak göndermeyi arzuladıklarını aktaran Salimoğlu, şunları kaydetti:

“Yenidünya düzeninde coğrafyaların, insanları kültürel zenginliklerinden kopardığını izlemekteyiz. Biz mutlu ve rahat bir hayat kurma endişesi taşıyan bu gençlerimize ikinci vatanları olarak Türkiye’mizi ve ilimizi tanıtarak sahip çıkmaya çalışıyoruz. İlimizde 103 ülkeden bin 560 misafir öğrenci bulunuyor. Bunlardan 500’ü devlet tarafından burslu. Bin 100’e yakını ise kendi imkânlarıyla bu şehirdeki üniversitelerde okumaktadır” dedi.

UDEF Başkan Yardımcısı Müçteba Çalışır , “UDEF olarak uluslararası öğrencilerin organizasyon kabiliyeti kazanması ve ülkelerini gönüllü medeniyet elçileri olarak tanıtmalarını sağlamak üzere 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nı bu sene 1 Şubat-4 Mayıs tarihlerinde 51 ülke, 91 farklı şehirde gerçekleştiriyoruz.” dedi. Ardından Çalışır, “misafir öğrenci” olarak ifade ettikleri her öğrenciye gönül coğrafyalarının kapılarını açtıklarını vurgulayarak, “İnancımız, geleneğimiz, medeniyet değerlerimiz bilim için yola çıkan insana destek olmayı öğütlemektedir. Bu sebeple öncelikle ülkemize gelen öğrencilere ‘yabancı’ değil, ‘misafir’ diyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.” şeklinde konuştu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}