12.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Tanzanya Etabı Gerçekleşti

12.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Tanzanya Etabı Gerçekleşti

Dünyanın dört bir köşesinden “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” diyen misafir öğrenciler  12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Tanzanya etabında bir araya geldi.


Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya sloganı ile dünyanın birçok noktasında bir araya gelen uluslararası öğrenciler, Tanzanya’da T.C. Tanzanya Büyükelçiliği binasında buluştu. Programda T.C. Tanzanya Büyükelçisi Ali Davutoğlu, Tanzanya TİKA Koordinatörü Hikmet Özdenoğlu, Tanzanya Maarif Vakfı Koordinatörü Oğuz Hamza, Tanzanya Diyanet İşleri Başkanlığı Direktörü Muhammed Çiçek, UDEF 7. Bölge Koordinatörü Yüksel Keleş, Tanzanya TUMED Yetkilisi Ahmet Ghannam, çok sayıda akademisyen ve misafir öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programa katılan T.C. Tanzanya Büyükelçisi Ali Davutoğlu, Kur’an-ı Kerim tilaveti ardından yaptığı selamlama konuşmasında “Misafir öğrencilerin dernekleşme çabaları ve bir araya getirme çalışmaları UDEF tarafından yürütülüyor. UDEF ülkemizdeki misafir öğrencilere kendi vatanlarındaymış duygusunu verebilmek için çalışıyor. UDEF Türkiye’nin 75 ilinde 65 dernekle büyük bir sivil toplum hareketi. Üye öğrenci sayısı 45 bini geçiyor. UDEF’in misafir öğrenciler ile bağların güçlü bir şekilde sürdürmek için gösterdiği gayreti izliyorum ve çabalarını takdirle karşılıyorum. UDEF çatısı altında kurulan derneklerle ülkesine dönen tüm kardeşlerimizle hayatın her alanında birlikte yol almak istiyoruz. Sadece bizimle değil, aynı zamanda kendi aralarınızda da işbirliğinin güçlenmesini arzu ediyoruz. Kardeşlerimiz diye hitap ediyorum çünkü misafir öğrencilere barınmadan başlayarak eğitim ve öğretimin her aşamasında gönül dünyamızı açıyoruz” ifadelerini belirtti.

Tanzanya TİKA Koordinatörü Hikmet Özdenoğlu ise konuşmasında, UDEF’in gerçekleştirdiği programları ve yaptığı çalışmaları büyük bir memnuniyet ile takip ettiğini belirterek “Bu tür etkinliklerin dünya çapında yapılmasına vesile olan herkesten Allah razı olsun” dedi. “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” diye seslenen Özdenoğlu, Müslümanların artık ayağa kalkıp yeniden dirilmesinin gerektiğini ve gençlerin bu doğrultuda önemli bir sorumluluğu olduğunu belirtti.

Tanzanya Maarif Vakfı Koordinatörü Oğuz Hamza yaptığı konuşmada, Tanzanya’da kuracakları okul ile alakalı olarak Udef ve TUMED ile koordineli çalışacaklarını ifade etti. UDEF’in 15 yıllık tecrübesinin kendileri için ciddi bir havuz olduğunu belirten Hamza, UDEF ekibinin Tanzanya’ya gelişinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

UDEF adına programa katılan Yüksel Keleş konuşmasında Türkiye’de ki eğitim imkânları, uluslararası öğrenci çalışmaları, Türkiye bursları, akademik faaliyetler ve UDEF hakkında Türkiye’de eğitim almak isteyen Tanzanyalı öğrencilere bilgilendirmelerde bulundu.

Programın sonunda ise tüm katılımcılar Tanzanya’nın yöresel yemeklerini tatma imkanını buldu.

Your email address will not be published.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}