12. Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Diyarbakır Etabı Gerçekleşti

12. Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Diyarbakır Etabı Gerçekleşti

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonunca (UDEF) bu yıl 51 ülke 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganıyla gerçekleştirilen 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması, Diyarbakır’da Dicle Üniversitesinde gerçekleşti.


Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Talip Gül, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Eyyüp Tanrıverdi, Genel Sekreter Dr. Kenan Yakuboğlu, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Mehmet Ali Bolat, Diyarbakır Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Metin Oktay ve misafir öğrenciler katıldı.

Yemenli uluslararası öğrencinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşmasını gerçekleştiren Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül hedeflerinin üniversitede misafir öğrenci sayısını artırmak olduğunu belirterek “Misafir öğrenci sayısını artırdığımızda hem üniversitemizin eğitimine katkı sunacak hem de kentimiz ve bölgemizi tanıtmış olacağız. İki yıl önce misafir sayımız 51 iken bugün 460 öğrencimiz var” dedi.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen misafir öğrencileri önemsediklerini belirten Gül, “Bu anlamlı buluşmada emeği geçen Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na ve kıymetli katılımcılara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Öğretim Görevlisi Ece Nazlı, Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin (TÖMER) faaliyetleri hakkında bilgi verirken, TÖMER ve Dış İlişkiler Ofisi Müdürü Doç. Dr. Faruk Gökçe de dil öğretimindeki becerileri vasıtasıyla uluslararası öğrencilerin çekim noktası haline gelerek Dicle Üniversitesinin uluslararası aşmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Türkmenistanlı ve Kazakistanlı öğrencilerin şiir okuduğu ve Suriyeli öğrencilerin türkü söylediği programda UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, “Dünyada Uluslararası Öğrencilerin Geleceği” adlı konuşma yaptı. UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat konuşmasında; “farklı coğrafyalardan gelmiş yüzlerce öğrenciye aynı milletin fertleri oldukları şuurunu aşılamaya çalışıyoruz. Dünyanın dört bir tarafından Türkiye’ye eğitime gelen uluslararası öğrenciler bizim için çok büyük bir değere sahip” ifadelerini belirtti.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://uluslararasiogrencibulusmasi.com/wp-content/uploads/2020/01/13-uob-background.png);background-color: rgba(252,252,252,0.82);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}