11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Arnavutluk Etabı Gerçekleşti

11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Arnavutluk Etabı Gerçekleşti

Bu yıl “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile 41 Ülke 75 Şehirde gerçekleştirilen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Arnavutluk etabı UDEF ile ARDHMËRIA Kültür Derneğinin işbirliğiyle 21 Nisan’da Başkent Tiran’da gerçekleşti.

 21 Nisan Cumartesi günü başkent Tiran’da bulunan ARDHMERIA Kültür Derneği Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe UDEF temsilcileri olarak Tekirdağ UÖD (TUDER) Başkanı Rahim CELEP’in başkanlığında UDEF Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Fatih EVRAN, Aydın UÖD Başkanı Ali AKTAŞ ve Mihmandar UÖD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Samet SÖNMEZ’den oluşan heyet, Arnavutluk toplumunda ve özellikte geleceğin tasarımcıları ve İslam mirasını yeniden inşa edecek olan Gençlerde yoğunlaşarak evrensel değerlerini geliştirme Misyonu ile 2001 Yılında yola çıkan ARDHMËRIA Kültür Derneği Başkanı Tahir ZENELHASANI, Tiran’daki Namazgâh Camii İnşaatında Müteahhit Firması KOMAŞ A.Ş Tiran Şubesi Müdürü Tahsin KOÇ, çeşitli Devlet Kurumunda, Özel Şirketlerde ve STK’larda çalışan Arnavut Türkiye Mezunları, davetliler ve öğrenciler katıldı.

 Program sırasıyla ARDHMERIA Kültür Derneği Başkanı Tahir ZENELHASANI’nin gençler eğitimi üzerine önemini vurgulayan bir konuşması, ARDHMERIA Kültür Derneği Tanıtım Sinevizyonu, UDEF Yönetim Kurulu Üyesi Fatih EVRAN’ın Uluslararası Öğrenci Derneklerinin süreci üzerinde yaptığı konuşma, UDEF Tanıtım Sinevizyonu, ARDHMERIA Kültür Derneği Medya ve Halkla İlişkiler Müdürü Endrit MAÇI Arnavutluk’taki Uluslararası Öğrenciler üzerinde kısa bir değerlendirmesi ile devam etti.

 ARDHMERIA Kültür Derneği Medya ve Halkla İlişkiler Müdürü Endrit MAÇI UNESCO’nun yayınlamış olduğu bir rapora göre Arnavutluk’ta 1.269 Kosova, 529 İtalya, 308 Türkiye, 202 Makedonya, 200 Karadağ, 166 Sırbistan, 20 Yunanistan, 6 Bulgaristan olmak üzere toplamda 2.705 Uluslararası Öğrencinin eğitim gördüğünü ifade etti.

 Bu konuşmaları ve Tanıtım Sinevizyonlarının ardından da soru-cevap faslına geçilen program, katılan öğrenciler Türkiye’de eğitim görmenin imkân ve olanakları konusunda ilgilenip konuyla ilgili gerekli açıklamalarda bulunuldu. Bu sırada Türkiye Mezunlarından bir kaçı da Türkiye’deki kendi tecrübelerini aktardılar. Son olarak ta Kurulma aşamasında olan Arnavutluk’taki TUMED – Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Egert HAXHIU TUMED ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı.

Soru-cevap faslından sonra Program toplu fotoğraf çekimi ve ikramlarla sona ermiş oldu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 235px;}